You are currently viewing ból macierzyństwa- znieczulenie zewnątrzoponowe porodu

ból macierzyństwa- znieczulenie zewnątrzoponowe porodu

O rodzajach znieczuleń już wspominałam tu.
Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości dotyczące najbardziej polecanego- zewnątrzoponowe znieczulenie porodu siłami natury.

Przestrzeń zewnątrzoponowa otacza oponę twardą chroniącą rdzeń kręgowy. Zawiera on włókna nerwowe przewodzące ból do mózgu przez co jest on odczuwany. Wszystkie te struktury znajdują się w kanale kręgowym. Podanie leków miejscowo znieczulających hamuje przewodzenie impulsów nerwowych co blokuje odczuwanie bólu. Jak wprowadzić leki do kanału kręgowego? Lekarz anestezjolog nakłuwa plecy specjalną igłą, której koniec wprowadza do przestrzeni zewnątrzoponowej. Przez igłę zakłada specjalny cieniutki cewnik, a następnie ją usuwa (zostaje tylko giętki cewniczek). Przez pozostawiony cewnik podaje starannie dobrany roztwór leków. Cała sztuka polega na takim dobraniu dawki, aby wyłączyć ból jednocześnie nie doprowadzając do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania akcji porodowej (o co łatwo przy przekroczeniu dawki). Pacjentka jest całkowicie przytomna, jest w stanie przeć wspomagając skurcze i współpracować z położną. Leki te nie mają żadnego wpływu na dziecko, ponieważ działają miejscowo. Nie przedostają się do krążenia matki w istotnych ilościach. Wstrzyknięcia leków przez cewnik można wielokrotnie powtarzać w zależności od potrzeby. W różnych szpitalach dostępność tego typu znieczulenia jest różna. Zależy to od czynników wewnątrzszpitalnych. Myślę, że w chwili obecnej większość oddziałów położniczych ma taką możliwość.

Czy cały Twój poród będzie całkowicie bezbolesny? Niestety nie. Warunkiem podania opisanego znieczulenia jest rozwarcie szyjki co najmniej na 4 cm. A więc do tego czasu będziesz odczuwała ból. Na tym etapie nie jest on jednak maksymalnie natężony, więc nie jest tak źle 😉

Czy istnieją przeciwwskazania? Owszem: zaburzenia krzepnięcia, zakażenie skóry pleców, posocznica, naglące stany położnicze, brak współpracy pacjentki.

Czy mogą zdarzyć się powikłania? Jak zawsze, mogą, ale są wyjątkowo rzadkie.Mogą wystąpić bóle głowy, bardzo rzadko zdarzają się niedostateczne znieczulenia, gdzie są segmenty, w których boli lecz to łatwo można naprawić.

Dodaj komentarz