You are currently viewing maski Hashimoto- neurologiczna

maski Hashimoto- neurologiczna

maska ze Sri Lanki- ma odstraszać złe moce, maska neurologiczna

Maska neurologiczna – wydawałoby się, że układ nerwowy i tarczyca to w ogóle dwa różne bieguny…
Ale właśnie nie tak do końca.
Występujące w chorobie Hashimoto niedobory hormonalne mogą powodować szereg zaburzeń neurologicznych. Niczego nieświadomy pacjent zgłasza się więc do neurologa, podczas, gdy przyczyna leży zupełnie gdzie indziej…

Objawy typowe dla tej sytuacji to między innymi pogorszenie pamięci i słuchu, bóle głowy, senność, spowolnienie, niezainteresowanie otoczeniem a nawet depresja.

Ponadto taka jednostka jak ataksja móżdżkowa (zaburzenia równowagi i mowy) również może być objawem niedoczynności tarczycy.

Przy badaniu neurologicznym specjalista neurolog stwierdza często osłabienie odruchów ścięgnistych (to badanie z młoteczkiem 😉 parestezje (mrowienie, nieprzyjemne uczucie, drętwienie, “prąd”), czy zespół cieśni nadgarstka.

Wspomniane objawy są czasem tak rozbieżne, że neurolog nie potrafi rozpoznać żadnej choroby neurologicznej. Choć stwierdza patologiczne objawy.
Przyczyna jak już wiemy, jest zupełnie inna…

Osobnym trochę tematem, który częściowo już poruszałam i o którym jeszcze wspomnę, jest tzw. kretynizm tarczycowy. Jest on obecnie już praktycznie niespotykany. Przynajmniej, nie powinien być (mamy jodowaną sól i większą kontrole medyczną nad ciężarną i dzieckiem). Mamy tu o czynienia z ciężkim niedoborem jodu u kobiety w ciąży. Ona ma więc niedoczynność tarczycy a, jak ona, to płód również. Skutkiem tego u dziecka rozwija się kretynizm- ciężkie, nieodwracalne uszkodzenie układu nerwowego. Dzieci takie mogą oprócz upośledzenia umysłowego (IQ znacznie niżej niż u Forresta Gumpa- on miał 75, tu jest około 30!!!), cierpieć także na niedowłady, porażenia kończyn, zeza i inne zaburzenia neurologiczne.

Co oznacza tak niskie IQ? To, że tego typu człowiek nigdy nie będzie samodzielny, by radzić sobie w życiu. Zostanie zapewne skierowany do tzw. szkoły życia, gdzie będzie uczył sie jak kroić chleb, ubierać się czy robić herbatę.

Jedynym zdaniem- CIĘŻARNE MUSZĄ BYĆ DOKŁADNIE BADANE I KONTROLOWANE. W tym mieć wykonywane TSH- zalecenia są, by na pierwszej wizycie tzw. położniczej (czyli pierwszej wizycie w ciąży), zlecić wykonanie TSH. Ale najlepiej zrobić to już ZANIM zajdziesz w ciążę.

O tarczycy w ciąży więcej przeczytasz tutaj: tarczyca i dziecko po porodzieobniżone TSH w ciążyza wysokie TSH w ciąży, tarczyca a zajście w ciążęchoroba tarczycy a ciążaplanujesz ciążę, co zbadać.

Ten post ma 10 komentarzy

 1. Na lewka

  Czy piski / gwizdy w uszach mogą być pośrednim skutkiem Hashimoto? (laryngolog nie ma żadnych uwag, słuch w porządku, kręgosłup w porządku, ciśnienie krwi raczej niskie, albo w normie, HT uregulowane na poziomie ok. środka zakresu norm)
  Co można sprawdzić, czego szukać jako ew. przyczynę? Jakieś badania? MRI? Problemy krążeniowe?

 2. Magdalena Jagiełło

  skoro tarczyca i inne wyrównane, może jeszcze poszukać przyczyn "naczyniowych"? trudno więcej doradzić "na oko" 😉 pozdrawiam

 3. Anonimowy

  Hej Na lewka,

  Ja miałam piski w uszach, stany zapalne, ciągłe swędzenie, i uczucie jakby mi się płyn zbierał jakiś, i też nikt nic nie widział, a u laryngologa byłam dobrze znanego jako mega dobrego specjalistę. Więc z gabinetu wyszłam zawiedziona , gdy ponoć "nic" mi nie było a rany w uszach się robiły dalej i pisk/dzwonienie nie mijały. Aż tu przez przypadek po rozpoznaniu hashimoto zaczęłam brać euthyrox i wszystko ustąpiło. Do czasu, jak w każdej bajce, bo mam chyba jakiś rzut chorobowy, wróciły różne inne objawy hashi i piszczenie też wróciło. Moja Endokrynolożka powiedziała, że to dość nietypowy objaw ale być może powiązany jednak z hormonami, bo skoro przy niedoborach D3, B12, cynku, ferrytyny może popsuć się wzrok, skóra, zęby itd to czemu narząd słuchu miałby nie szwankować.

 4. Anonimowy

  Witam Panią serdecznie! Mam pytanie. Czy spotkała się Pani z powiązaniem choroby Hashimoto z atakami padaczki? U męża nagle i niespodziewanie wystąpiły ataki padaczki i jego neurolog sugeruje ze powodem może być właśnie Hashimoto.

 5. Magdalena Jagiełło

  Witam, nic na ten temat tak bezpośrednio nie znalazłam niestety, ale w medycynie nigdy nie wiadomo 😉 Niewyrównane choroby tarczycy mogłyby jednak nasilać ewentualnie objawy padaczki (jeśli jest już rozpoznana?) pozdrawiam

 6. Anonimowy

  Hashimoto zostało mi zdiagnozowane na podstawie podwyższonych przeciwciał. USG -obraz dobry, bez zastrzeżeń. Obecny mój wynik TSH 1,356 (0,35-4,67), FT3 2,58 (1,71-3,71) czyli 43,50 %, FT4 1,08 (0,70-1,48) czyli 48,72 %. Nie biorę Euthyroxu od 2 lat. Mam pytanie czy przy takich wynikach powinnam znowu przyjmować hormony?

 7. Ave

  Poproszę jeszcze o kolejnej masce, laryngologicznej. Tu również można znaleźć wiele nieodgadnionych objawów związanych z hashimoto. Pozdrawiam

 8. Dorota

  A ja mam pytanie, czy wyregulowanie hormonów tarczycowych powoduje ze objawy ustępują ? Czy mimo wyregulowania objawy mogą występować ?

 9. Madlene

  A jak to jest ze skurczami i zawrotami glowy .Czy tez sa skutkiem hashimoto .Zyje od 3lat z zawrotami glowy poczatek byl tragiczny nikt nie doszedl przyczyny i teraz po 3latach nawrot.Silne zawroty oslabienie,marzniecie ,kolatania serca (spr. Echo ekg holter w normie)I teraz jeszcze doszly mrowienia i jakby lekkie dretwuenia reki nog i twarzy.Dodam ze przez ostatnie miesiace po duzym wysilku potrafil mnie jakby cala sparalizowac skurcz ale mrowien i dretwien nigdy bez wysilku nie bylo dop teraz ostatnie 2tyg.doslownie mnie poskladalo .Nie mam sil na nic nie chodze do pracy leze w lozku bo jest zle.

Dodaj komentarz