You are currently viewing maska ginekologiczna choroby Hashimoto

maska ginekologiczna choroby Hashimoto

Niech Cię nie zmyli rysunek. Maski są afrykańskie, ale temat swojski. Chodzi o maski pod którymi kryje się choroba Hashimoto, inaczej zapalenie tarczycy. Dziś ginekologia… Maska ginekologiczna.

Jakie mogą być dolegliwości, z którymi zgłaszasz się do ginekologa?
Otóż… typowo występować mogą zaburzenia miesiączkowania. Mogą to być nieregularne krwawienia, rzadkie i nieregularne miesiączki (oligomenorrhea) lub też bardzo obfite krwawienia, właściwie krwotoki (menorrhagia).
Na część z tych objawów pomysłem bywa antykoncepcja. Po to, żeby przywrócić regularny cykl miesiączkowy albo też dlatego, że pojawi się anemia (niedokrwistość) z powodu dużej utraty krwi przy obfitych miesiączkach. Wtedy możesz mieć regularne krwawienia (albo i nie), co może tuszować niedoczynność tarczycy. Morfologia również się poprawi. Wtedy rozpoznanie się opóźni…

smutna pani, nie wie co jej jest

W niedoczynności tarczycy stwierdza się także zaburzenia płodności i zaburzenia owulacji. Przyczyną, że zgłaszasz się do ginekologa mogą być bezskuteczne próby zajścia w ciążę. Albo też zachodzisz w ciążę, lecz masz poronienia. Bywa, ze dopiero wtedy rozpoczyna się diagnostyka i nagle okazuje się, że… podwyższone są przeciwciała tarczycowe (ATPO, ATG).

Ponadto często obserwuje się obniżenie libido (chęci na seks; jeszcze o tym będę pisać).
Dodatkowym objawem może być hiperprolaktynemia (podwyższone stężenie prolaktyny we krwi), co skutkuje bólami głowy, zaburzeniami miesiączkowania, mlekotokiem (wydzieliną z brodawek sutkowych).

smutny pan- pani jest na coś chora

Jednym słowem, dramat…
Niemniej jednak jest na to metoda- wyrównanie hormonalne pozwala pozbyć się powyższych dolegliwości. Jeśli chcesz być Mamą zdrowego dziecka- leczenie jest KONIECZNE. Wspominałam o tym tui tu oraz tutaj i pewnie jeszcze wspominać będę, bo temat ważny i bardzo na czasie.

Reasumując- koniecznie zrób też badania tarczycy jeśli masz jakąkolwiek z wymienionych dolegliwości albo podejrzewasz u siebie jakąś patologię tarczycy.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Anonimowy

    oj teraz człowiek dopiero wie co mu dolegało,też nie mogłam zajść w ciążę,a jak zaszłam to poroniłam,po 30 latach stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy ,którą przypadkowo wykryto ,leczę się 6 lat i jeszcze doszło hoshimoto,i guzki na nadnerczach,jestem leczona u wspaniałej pani doktor ,która nie skąpi się robić dodatkowych badań ,jest wspaniała.

  2. Anonimowy

    Jestem klasycznym objawem tego opisu, najpierw wykryto u mnie mikrogruczolaka przysadki i kilkukrotnie podwyższone poziomy prolaktyny a wtornie okazalo sie ze cierpię na Hashimoto…

Dodaj komentarz