You are currently viewing jak robić test ciążowy i kiedy Cię oszuka?

jak robić test ciążowy i kiedy Cię oszuka?

Test ciążowy, wciąż pojawiają się pytania- jak robić? kiedy? czy jest pewny? jak interpretować?
Postanowiłam więc oswoić temat. Tak “przy świętach” 🙂
Przede wszystkim testów ciążowych jest kilka. Możesz pobrać sobie krew lub mocz ( na beta-HCG)- badanie laboratoryjne, albo też wykonać test domowy. Takie badanie jest najprostsze- testy są tanie, łatwo dostępne (nawet nie musisz iść do apteki, kupisz je również w drogeriach i przez internet), wykonanie również nie sprawia większych trudności a wynik uzyskujesz praktycznie natychmiast.
Testy do wykonania samodzielnego są różne- paskowe (wkładasz pasek w mocz), strumieniowe (oddajesz mocz na pasek) i płytkowe (nakraplasz kilka kropli moczu pipetką na płytkę). Z nich najpopularniejsze i najwygodniejsze są płytkowe.
Testy laboratoryjne są znacznie dokładniejsze ale na wynik musisz czekać, a Ty zazwyczaj chcesz wiedzieć od razu, to jasne 🙂

wczesna ciąża w usg

Oczywiście, wątpliwości dotyczą głównie testu płytkowego- jak mówiłam, również dlatego, jest on najczęściej stosowany.
Kilka rzeczy musisz wiedzieć, by był w miarę wiarygodny:

Jak robić?

Wstajesz rano z łóżka, idziesz do łazienki, otwierasz test. Oddajesz mocz, ze środkowego strumienia “łapiesz” trochę- zazwyczaj załączają naczynko, jak nie, to sobie coś przygotuj na to. Z naczynka zakraplasz na leżącą na płasko płytkę. Pojawia się na niej mocno zabarwiona kreska- to “odnośnik” potem czekasz, czy pojawi się druga, będzie bledsza, a w tym samym kolorze. Jeśli tak, wynik jest dodatni = ciąża.

Kiedy robić od poczęcia?
Możesz już 7-10 dni po zapłodnieniu, ale polecałabym dopiero w terminie miesiączki- wcześniej może nie wyjść dodatni, a możesz być w ciąży (czyli- jak wyjdzie, że ciąża, to OK, jak nie, to powtórz w terminie spodziewanej miesiączki a nawet kilka dni po).

Czy jest dodatni jeśli druga kreska jest blada?
Tak, jeśli ją widać, to znaczy, że jesteś w ciąży (dodatni test). Gdy masz wątpliwości, powtórz (najlepiej następnego dnia rano).

O jakiej porze robić?
Rano, po wstaniu z łóżka, wtedy stężenie BHCG jest największe (mocz z całej nocy lub przynajmniej jej części).

Informacje praktyczne?
Sprawdź datę ważności i czy opakowanie jest nienaruszone. Test jest jednorazowy.

Kiedy będzie wynik?
Nawet po niecałej minucie, najdalej do 5 minut. Natomiast nie jest wiarygodny jeśli kreska pojawi się powyżej pół godziny (producent ostrzega o tym wszystkim w ulotce).

Co z ciążą po in vitro?
Testy są mało wiarygodne, mogą wykryć ciążę, której nie ma, bo wydalasz z moczem leki hormonalne.

Czy leki mogą fałszować test?
Tak, głównie te stosowane przy in vitro (też HCG).
Inne preparaty (na przykład pigułki antykoncepcyjne czy antybiotyki- nie).

Dodatni test czy to na pewno ciąża?
Raczej tak, ale są rzadkie przypadki, kiedy tak nie jest. Test będzie również dodatni w ciąży nieprawidłowej (pozamacicznej), niektórych chorobach. Jeśli wyszedł dodatni, wybierz się do lekarza.

Podsumowując, jeśli wyszły dwie kreski czyli test jest dodatni, pójdź do lekarza by to zweryfikować. No i oczywiście dostać odpowiednie leki, witaminy itp jeśli ich jeszcze nie bierzesz… O tym tutaj i tu a jak liczyć owulację i cykl tu.

Gratulacje 🙂

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Testy ciążowe

    Najlepsze są testy ciążowe paskowe, są niedrogie a mają potwierdzoną skuteczność. No i dostanie się je przez internet, więc wiele kobiet dzięki temu szybciej będzie mogła rozpoznać czy jest w ciąży.

  2. DomoweLaboratorium

    Potwierdzam zdanie poprzedniczki, paskowe testy ciążowe są najlepsze. Bardzo ciekawy wpis, gratuluję “lekkiego pióra” 🙂

Dodaj komentarz