You are currently viewing tarczyca w ciąży- za wysokie TSH

tarczyca w ciąży- za wysokie TSH

bardzo wczesna ciąża

Zakładam, że poprzednie posty przeczytałaś, zastosowałaś się do zaleceń i jesteś w ciąży 😀

Teraz o tym, co się dzieje (lub nie) w ciąży dzięki gruczołowi tarczowemu.
Po pierwsze- obowiązujące zalecenia (już wielokrotnie wspominałam, ale to bardzo ważne), TSH musi być poniżej 2,5, mówi się o tym, że być może za jakiś czas będzie zalecenie, by utrzymywać je na poziomie jeszcze niższym (<2,0).

cztery tygodnie

Po drugie- jod– WHO rekomenduje dzienne spożycie jodu przez kobiety ciężarne i karmiące w ilości 250 ug/dobę. Sama dieta Ci tyle tego nie zapewni.
Wiadomo, że niedobór jodu (mały lub tzw. umiarkowany) może przyczyniać się do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego oraz ADHD (zespół nadreaktywności ruchowej). Natomiast już ciężki niedobór tego pierwiastka to ryzyko kretynizmu i obrzęku śluzakowatego (brzmi bardzo groźnie i takie jest, ale raczej w Polsce dawno niewidziane, mamy jodowaną sól itd. i uznaje się, że tak głębokich niedoborów się nie spotyka). Być może jego niedobór wiąże się również z większym ryzykiem porodu przedwczesnego.

Wspominam o jodzie, gdyż potrzebny jest on tarczycy do produkcji hormonów tarczycy (FT3 i FT4). Jak nie ma z czego produkować, to nawet super- hiper-najzdrowsza tarczyca nic nie wyprodukuje. Ponadto warto wiedzieć, że przenika on przez łożysko i do mleka matki (to akurat dobre cechy).

osiem tygodni

Teraz wracamy do TSH. Wiesz już, jakie są normy. A kiedy je oznaczać? Przed ciążą (o tym już było kilkakrotnie), zaś w ciąży, zaleca się, by było rutynowo oznaczone na pierwszej wizycie położniczej, tj. około 4- 8 tygodnia ciąży. Ponadto sugeruje się, aby w pierwszym trymestrze oznaczyć ATPO (przeciwciała przeciwtarczycowe). Można też (ja tak zawsze robię) pobrać krew w celu oznaczenie FT4 (tyroksyna), od czasu, gdy zmieniły się zalecenia, nie jest to obowiązkowe, ale są badania, że hormon ten przenika w pewnej ilości przez łożysko. Jeszcze kilka lat temu był głównym zalecanym parametrem.

Statystyki mówią, że jawną niedoczynność stwierdza się u 0,3-0,5% ciężarnych, natomiast subkliniczną (TSH powyżej normy, reszta w normie) już u 2-3%. Natomiast TSH powyżej 2,5 widuję już u znacznie większej ilości pacjentek.

Zgodnie z tym co już wiemy, niedoczynność tarczycy jest bardzo niebezpieczna dla dziecka (jego tarczyca jeszcze dobrze się nie rozwinęła). Może grozić anemią, nadciśnieniem, poronieniem, odklejaniem łożyska, krwotokiem po porodzie.

Nie chcę by te informacje przerażały, wszak w ciąży nie wolno się denerwować 😉
Na koniec więc pozytyw- gdy szybko zrobisz badania, wybierz się by endokrynolog je ocenił, ew. zalecił dalszą diagnostykę/ leczenie/ obserwację i nie martw się. To się da szybko wyrównać 🙂


Ten post ma 17 komentarzy

 1. Anonimowy

  Witam,
  jestem w ciąży w 32 tygodniu, mieszkam w UK, podczas wizyty u lekarza ogólnego poprosiłam o skierowanie do endokrynologa, jakie było zdziwienie lekarki, że przecież w Anglii nie kieruje się do lekarza specjalisty,a koleżanka z innej części Anglii dostała skierowanie i chodzi do niego regularnie, dostaje Levothyroxine 75mg, poziom TSH 1,0. Ja biorę euthyrox 50 mg – poziom TSH z zeszłego tygodnia wyniósł 1,85. Moja położna dostała wytyczne i prawidłowy poziom dla kobiety ciężarnej wynosi do 3,5 lub nawet 4. Brałam 25mg przez 4 dni a 50 mg przez 3 dni, po kontakcie e-mailowym z endokrynologiem zaczęłam brać 50 mg. Jednak zastanawiam się czy wartości są takie same jak w Polsce – w marcu robiąc badanie w Polsce TSH wyszło 3,85 a po 4 dniach miałam pobieraną krew w uk i TSH 1,50. Jestem trochę zaniepokojona, ale wg tutejszych parametrów wszystko jest w normie..

 2. Witam, w UK jest niestety inaczej i znam wiele Polek, które prowadza ciążę jednak w PL….(do ginekologa ponoć też nie przysługuje wizyta) zalecenia powinny być jw, dla dobra dziecka. 50ug + jod i będzie OK, jeśli TSH by wzrosło >2,0 , zwiększyłabym dawkę. Pozdrawiam

 3. Patrycja Sierszyńska

  Dziękuję bardzo za odpowiedź!

 4. Anonimowy

  Witam Panią. Mam kilka pytań. Otóż w 20 tc wykryto u mnie niedoczynność, tzn tsh 5,8 a ft4 1,18. Endokrynolog zalecił euthytox 2 dni po 25, 3 dni po 37 i dalej po 50. Po dawce 37 często chodzę do toalety, praktycznie po każdym posiłku. Stolce są stałe, może troszkę innej konsystencji ale nadal stałe. Cały czas się nawadniam żeby się nie odwodnienia. Lekarz dopiero za dwa tyg. Czy powinnam zgłosić się szybciej. To na pewno przez euthytox, wcześniej miałam raczej zaparcia, toaleta raz dziennie lub raz na dwa dni.

 5. Witam, można w razie wątpliwości zgłosić się wcześniej do lekarza rodzinnego albo wykonać morfologię (ocena nawodnienia). pozdrawiam

 6. Anonimowy

  Witam Panią. Mam takie pytanie przed podjęciem starań o dziecko zrobiłam sobie badanie TSH, na którym wyszło mi 3 mlU/l. Czyli zgodnie z opisem na badaniu norma. Ostatnio u ginekologa potwierdziłam ciążę – 7 tydzień. Ginekolog stwierdził, że w/w wynik to podwyższone TSH i zlecił mi kolejne badania. Jaka wysokość TSH powinna być prawidłowa dla kobiety dopiero starającej się o dziecko a jaka dla tej w I trymestrze?

 7. Anonimowy

  Niedawno pewien lekarz ginekolog z przychodni Hipokrates w Zabrzu (z wieloletnim doświadczeniem) przekonywał mnie że tarczyca nie ma żadnego związku z niepłodnością ani poronieniami…
  Dodam ze byłam już wówczas po poronieniu z powodu niedoczynności.
  I taki człowiek dalej leczy młode dziewczyny które starają się o ciążę…
  Brak słów.

 8. redbrandcu

  Dzisiaj minely dwa miesiace od kiedy zaprzestalam karmic piersia i dowiedzialam sie ze jestem w 3 tygodniu ciazy tsh wynioslo 4,84 zas ft4 1,34 .

 9. milf lingerie models

  thankx for the info

 10. This Hyperlink

  Great article.

 11. zzday

  By tarczyca mogla sprostac tym zadaniom w ciazy, przyszla mama powinna – jak zaleca swiatowa Organizacja Zdrowia – spozywac dziennie 250 mikrogramow jodu, jednak standardowa dieta dostarcza tylko 100–150 mikrogramow, zatem lekarze zalecaja, by wszystkie kobiety w ciazy przyjmowaly w postaci suplementow dodatkowe 150 mikrogramow jodu dziennie.

  1. admin

   Zgadzam się z tym oczywiście (i jest to w tekście). pozdrawiam

 12. Christy

  thx for the info

  1. Marta

   Witam jestem w dwudziestym tygodniu ciąży moje tsh jest powyżej 7,400 jestem po operacji tarczycy wycięta cała

 13. Kasia

  Witam. W I trymestrze mam:
  TSH 3.100
  FT4- 16.9
  Anty TG- 10
  Anty TPO- 15
  Nigdy nie miałam problemów z tarczyca. Parę miesięcy temu usg tarczycy czyste.
  Biorę JODID 200. Proszę o radę co robić. Czekam na wizytę u endokrynologa- 2 tyg.
  Pozdrawiam

  1. Malwina

   Witam, moje tsh obecnie 9,280 😱 prawdopodobnie 5 tydzień, ciąża jeszcze nie potwierdzona. Od tygodnia biorę eutyrox 150, jestem po całkowitym usunięciu tarczycy… teraz mega obawy, stres czy wszystko będzie ok 😱 nic nie wskazywało na tak duży podskok, dopiero po teście złe samopoczucie itp. Proszę o radę, czy to normalne ? Dodam ze po operacji mam pozostawione wszystkie przytarczyce.

Dodaj komentarz