You are currently viewing piersi ciąg dalszy

piersi ciąg dalszy

temat troszkę mniej poważny, to i zdjęcie też 🙂

Ja nadal o piersiach.  😀 Dziś wspomnę o nieco przyjemniejszej sprawie. Mam na myśli niezłośliwe choroby sutka. Mogą to być łagodne zmiany ogniskowe (torbiele, włókniaki), lub patologie czynnościowe, jak mlekotok.

piersi są różne, takie duże trudno zbadać

Też należy wykonać badania obrazowe (zazwyczaj usg, pisałam niedawno o badaniach obrazowych i genetycznych tutaj i tu). Na końcu badania usg powinno być napisane jaki masz stopień BIRADS– to trochę tak jak z “numerkami” w klasyfikacji cytologii (“jedynka”, “dwójka” itd.).

Znaleźć się tam również powinna informacja dotycząca ewentualnego dalszego postępowania- kiedy zrobić kontrolne badanie usg, sugestia wykonania mammografii czy biopsji jeśli zostanie znaleziona jakaś zmiana. Nie każda zmiana jest złośliwa, ale bywa, że w sytuacji gdy nie jest to pewne po samym badaniu usg, wykonujący je radiolog zasugeruje jednak wykonanie biopsji. Lepiej ją zrobić i mieć stress “z głowy” niż nie zrobić i się zastanawiać co to za zmiana…

Inną trochę sprawą są badania hormonalne. Jeśli masz wyciek z piersi (mlekotok), bolą Cię, miewasz bóle głowy lub zaburzenia widzenia, czy problemy z miesiączkami, nie możesz zajść w ciążę, oprócz badań obrazowych warto wykonać stężenie PRL (prolaktyny). Jeśli będzie podwyższone, zgłoś się do endokrynologa, żeby rozszerzyć diagnostykę i wdrożyć leczenie.

Dodaj komentarz