You are currently viewing nowości z usg Olsztyn- nie tylko dla specjalistów

nowości z usg Olsztyn- nie tylko dla specjalistów

wykład o usg sutka

W ostatni weekend odbyło się, kolejne już, 6 szkolenie USG w Olsztynie.
Wykłady jak zwykle świetne, wykładowcy też 😉
Trudno wszystko spisać, ale jest kilka pewnych spostrzeżeń, które mogą przydać się w codziennym życiu. O skali TIRADS (tarczyca) już pisałam. Tym razem kilka słów o sutku…

Olsztyn, lubię stare budynki

Z ciekawostek istotne wydaje mi się zwłaszcza stwierdzenie profesora W.Jakubowskiego, że w swojej wieloletniej praktyce (ma olbrzymie doświadczenie i szczególnie “lubi” badanie sutków), zauważył on w ostatnim czasie znacznie większą częstość zmian w sutkach. Nawet młode kobiety, u których zazwyczaj nie stwierdzano żadnych patologii sutka, teraz coraz częściej mają opisywane jakieś, przeważnie łagodne, zmiany. Co to znaczy dla “szarej obywatelki”?

guzy sutka

Powinniśmy częściej, dokładniej się badać. No, bo skoro u coraz młodszych kobiet stwierdza sie zmiany, to coraz młodsze powinny być kierowane na badania,. Jasne, większość “znalezisk” to zmiany łagodne, ale zanim się nie zbadasz, nie masz pewności. Ponadto, jak wiesz, że masz jakąś zmianę, przypuśćmy od 5 lat, to gdy radiolog znów ją opisze i nie zmieni ona swej morfologii (wielkości, kształtu itp albo nawet robiłaś już jej biopsję, albo też stężenie PRL- prolaktyny), czyli wiesz, że nie jest podejrzana, to nie jest taki stres jak usłyszeć “ma Pani guza sutka”, prawda?

Dodaj komentarz