You are currently viewing BIRADS

BIRADS

Nadal październik, więc w ramach “miesiąca różowej wstążeczki” jeszcze jeden temat. Przypuśćmy, że idziesz na usg/mammografię piersi, dostajesz wynik a na końcu napis: BI-RADS i jakiś numer od 1 do 6.
Co to znaczy?


Sam skrót to Breast Imaging-Reporting Data System, co oznacza skalę do oceny ryzyka złośliwości zmian w sutkach. Ma to ułatwić dalsze postępowanie i rozumienie wyników badań, tak jak np.cytologia. Dotyczy USG, mammografii oraz MRI (rezonansu magnetycznego).
Wspominałam już wcześniej również o TIRADS- skali dotyczącej tarczycy. (tutaj).

Jeśli chodzi i BI-RADS, to ustalono 6 grup  ( od 1do 6) oraz BIRADS 0– niedostateczna ilość danych lub niemożność dokładnej oceny, (brak poprzednich wyników do porównania, wymagane inne metody diagnostyczne).

Według tej skali 1 świadczy o nieznalezieniu żadnych zmian, czy to łagodnych czy złośliwych, nie wymaga dalszej diagnostyki.

2 to zmiany łagodne, np. gruczolakowłókniaki, torbiele, tłuszczaki. Również nie wymaga dalszej diagnostyki.

Grupa 3 to zmiany prawdopodobnie łagodne, ryzyko złośliwości w tej kategorii to około 2%, sugeruje się kontrolę obrazową po pół roku.

Do 4 zalicza się zmiany podejrzane o patologię (podejrzenie złośliwości, sugeruje się biopsję, grupę tą można podzielić jeszcze na a, b c zależnie od “niepokoju onkologicznego” im bardziej podejrzane, tym dalsza litera alfabetu), ryzyko raka tutaj wynosi około 30%, (wg.innych źródeł ryzyko to 2-95%) i konieczna jest weryfikacja znaleziska.

BIRADS 5 to wysokie podejrzenie złośliwości (95%), natomiast 6 to sytuacja w której już udowodniono złośliwość (np.biopsja).

Niektórzy mogą wszystkie te skale TIRADS, BIRADS uznać za zbyt wielkie uproszczenie, ale.. sprawdza się. Ułatwia porozumienie między różnymi specjalistami i diagnostykę. A teraz i Ty umiesz ją interpretować 😉

Dodaj komentarz