piersi Angeliny

nie mam zdjęcia Angeliny 😉

Czy w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi lub narządu rodnego (jajnik) ? Jeśli tak…

…zgłoś się do lekarza celem ustalenia, czy Ty też nie powinnaś dokładniej się przebadać pod kątem dziedziczenia takiego nowotworu.

Ostatnio dużo kobiet wykonuje tego typu badania (genetyczne BRCA 1, BRCA 2) i ukuto nawet termin “efekt Angeliny” po tym jak Angelina Jolie usunęła sobie piersi a nastepnie narząd rodny, gdyż potwierdzono u niej obecność genu, który odpowiada za występowanie tych nowotworów. Są także mniej znane geny jak CHEK2, PALB2, NBN czy TP53.

Jeśli również masz w rodzinie wspomniane nowotwory, pomyśl, żeby zgłosić się do szpitala onkologicznego lub poradni onkologicznej w celu wykonania badań genetycznych dot.dziedziczenia. Jeśli onkolog ustali, że ryzyko zachorowania jest u Ciebie duże, badanie zrobisz na NFZ. Potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W Warszawie jest to możliwe np. w Centrum Onkologii (sprawdź na stronie szpitala, jest tam też specjalna ankieta do wypełnienia). Dla odmiany szpital onkologiczny w Wieliszewie prowadzi program wczesnego wykrywania raka piersi, na który można zgłosić się bez żadnego skierowania (więcej informacji na stronie szpitala). Znalazłam kilka miejsc, gdzie można wykonać takie badania, ale z pewnością jest ich więcej:

https://zdrowegeny.pl/rak-piersi-i-jajnika?gclid=CjwKCAjwn9v7BRBqEiwAbq1Ey2PItQCefacP44x7IqG5FfktjjgcDkDK7sbKB-99WQEmaVb3IoEgwhoCg5MQAvD_BwE

http://www.genomed.pl/index.php/pl/badania-genetyczne/lista-badan/rak-piersijajnika-dziedziczny-badanie-mutacji-genu-brca1

https://www.alablaboratoria.pl/10392-badanie-mutacji-w-genie-brca1-oraz-brca2

https://diag.pl/pakiety/

Koszt to 500-2300pln (zależnie od miejsca i ilości zbadanych genów)- jest obecnie niższy, niż w 2014r, gdy pisałam pierwszą wersje tego artykułu (wówczas za BRCA1 i 2 zapłacić trzeba było około 3000PLN).

 

Pamiętaj jednak, że jeśli nie stwierdzono u Ciebie tej mutacji, to nie znaczy, że na pewno nie zachorujesz na raka tych narządów, Po prostu nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, ale jednak pewne ryzyko zawsze istnieje. Nie zwalnia cię to więc z samokontroli.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.