piersi Angeliny

nie mam zdjęcia Angeliny 😉

Czy w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi lub narządu rodnego (jajnik) ? Jeśli tak…

…zgłoś się do lekarza celem ustalenia, czy Ty też nie powinnaś dokładniej się przebadać pod kątem dziedziczenia takiego nowotworu.

Ostatnio dużo kobiet wykonuje tego typu badania (genetyczne BRCA 1, BRCA 2) i ukuto nawet termin “efekt Angeliny” po tym jak Angelina Jolie usunęła sobie piersi gdyż potwierdzono u niej obecność genu, który odpowiada za występowanie tych nowotworów.

Jeśli również masz w rodzinie wspomniane nowotwory, pomyśl, żeby zgłosić się do szpitala onkologicznego lub poradni onkologicznej w celu wykonania badań genetycznych dot.dziedziczenia. Jeśli onkolog ustali, że ryzyko zachorowania jest u Ciebie duże, badanie zrobisz na NFZ. Potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W Warszawie jest to możliwe np. w Centrum Onkologii (sprawdź na stronie szpitala, jest tam też specjalna ankieta do wypełnienia). Dla odmiany szpital onkologiczny w Wieliszewie prowadzi program wczesnego wykrywania raka piersi, na który można zgłosić się bez żadnego skierowania (więcej informacji na stronie szpitala). Na stronie prosalute znalazłam całą listę miejsc w których można wykonać badania genetyczne płatne (ok.3tys PLN za oba) lub bezpłatne.

Pamietaj jednak, że jeśli nie stwierdzono u Ciebie tej mutacji, to nie znaczy, że napewno nie zachorujesz na raka tych narządów, Po prostu nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, ale jednak pewne ryzyko zawsze istnieje. Nie zwalnia cię to więc z samokontroli.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.