You are currently viewing planujesz ciążę?

planujesz ciążę?

Zamierzasz w ciągu kilku najbliższych miesięcy zajść w ciążę? Chcesz się do tego przygotować, sprawdzić czy wszystko w porządku?

Jest kilka spraw o których musisz wiedzieć.

Kobieta w wieku rozrodczym (czyli Ty 😉 i tak naprawdę wszystkie miesiączkujące kobiety, powinna przyjmować codziennie 150ug jodu. Zakłada sie, że dieta nam to zapewni, ale gdy starasz się o ciążę, możesz przyjmować pewną ilość jodu dodatkowo, poza tym, co spożyjesz w diecie.

Ponadto zaleca się kontrolę TSH (hormon tarczycy), ew.również przeciwciał tarczycy- ATPO.
Jeśli chorujesz na tarczycę, lub masz jakikolwiek wywiad czy nawet podejrzenie w kierunku chorób tarczycy albo obciążenia rodzinne- koniecznie wykonaj przynajmniej TSH. Jeśli jest powyżej 2,5 udaj się koniecznie do endokrynologa.

Również przy niepowodzeniach położniczych- nie możesz zajść w ciążę, miałaś poronienie, planujesz metody tzw.rozrodu wspomaganego- konieczne jest skontrolowanie parametrów tarczycowych i ew.późniejsze ich monitorowanie.

co jeszcze zrobić?

Co jeszcze możesz zrobić i ja zalecam to też wszystkim moim pacjentkom?

Wykonać badania krwi (podstawowe), żeby wykluczyć inne dolegliwości- morfologia, cukier, witamina D3- normy podane są razem z wynikami badań ale jeśli masz wątpliwości, pójdź z nimi do lekarza. Warto zaczynać ciążę bez jakichś własnych niedopatrzonych problemów zdrowotnych.

USG ginekologiczne– ocenisz czy jest owulacja, wykluczysz ew.problemy ginekologiczne.

Owulacja– czy wiesz kiedy ją masz? Czy umiesz liczyć dni cyklu?O tym dokładniej w następnym poście 🙂

Badanie partnera– jeśli staracie się już jakiś czas (a z pewnością jeśli staracie się co najmniej rok) przyszły tata powinien wykonać badanie nasienia. Pisałam już o tym dokładniej.

Kwas foliowy- powinnaś zacząć przyjmować 0,4 mg najlepiej zanim zajdziesz w ciążę (jeśli są wskazania, podaje się czasem wyższe dawki). Mają zapewnić prawidłowy rozwój układu nerwowego. Najlepiej zacznij w momencie podjęcia decyzji, że staracie się o dziecko.

kapsułki z kwasami omega 3


Kwasy omega 3 (DHA). Brać. Do końca karmienia. Najlepiej ok.500mg DHA chyba, że naprawdę jesz dużo ryb, to połowę tej dawki. Są one budulcem ośrodkowego układu nerwowego (mózg) i oka.

Witamina D3. Wiemy, że 9 na 10 kobiet w Polsce ma jej niedobór. Czyli, że możesz to też być Ty. Ja biorę 😉 Najlepiej sprawdzić jej stężęnie przed ciążą, jeśli jest za niska, zacząć łykać… W razie potrzeby dawki itp. pomoże ustalić lekarz. Najlepiej oczywiście endokrynolog 😀
Napiszę o tym więcej już niedługo- jest teraz bardzo modna..

Inne leki– czy nie zmienić? Warto zapytać swojego lekarza rodzinnego lub innego, który przepisał leki- zwłaszcza leki na nadcisnienie, cukrzycę, psychotropowe- czy bezpiecznie możesz zachodzić na nich w ciążę, czy może trzeba je zmienić?

A teraz już tylko najprzyjemniejsza część… część praktyczna 🙂
Powodzenia!

Dodaj komentarz