You are currently viewing jesteś w ciąży?

jesteś w ciąży?

Jesteś w ciąży. Co brać? Jakie zrobić badania? To najczęstsze pytania. Większość badań jest standardowa, ginekolog rutynowo je zleci, ale…

Nie każdy powie, że trzeba skontrolować tarczycę. Najlepiej zanim zajdziesz w ciążę, a już koniecznie w ciąży.
Obowiązujące standardy mówią, że każdej pacjentce na pierwszej wizycie położniczej (4-8 tydzień ciąży) zaleca się wykonanie TSH.
Natomiast przy jakimkolwiek wywiadzie chorób tarczycy w przeszłości (wole, przeciwciała, rozpoznane choroby tarczycy, wywiad rodzinny chorób tarczycy, objawy sugerujące chorobę tarczycy, cukrzyca typu 1, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjmnych) badanie to jest bezwzglądnie wskazane.
W szczególnych przypadkach wykonuje się dodatkowo pozostałe badania- FT4, FT3, ATPO, ATG, USG tarczycy. Natomiast samo TSH ja zalecam KAŻDEJ cieżarnej, im “wcześniejsza” ciąża tym lepiej.
mały krasnoludek 🙂
Warto wspomnieć, że TSH powinno sie zalecać każdej pacjentce, która planuje ciążę. Nie wystarczy, że jest ono w normie, ponieważ normy dla ciężarnych i kobiet w wieku rozrodczym są dużo niższe…
Obecnie obowiązuje TSH <2,5 (zależy od trymestru 2,3-2,6) ale rozważa się obniżenie tego pułapu do 2,0.

Każdej kobiecie ciężarnej zaleca się przyjmowanie praparatów jodu (200-250ug to dobowe zapotrzebowanie cieżarnej), ponieważ m.in.z niego tworzą się hormony tarczycy. Ponadto, jeśli jest taka potrzeba (nieprawidłowe TSH), dodatkowo podaje się same hormony tarczycy.
Jod stosuje się DO KOŃCA karmienia- wydziela się z mlekiem matki.

Dlaczego to takie ważne?
Wiemy, że niedoczynność tarczycy zwiększa ryzyko utraty ciąży, nadciśnienia w ciąży, anemii, odklejenia łożyska, krwotoku poporodowego. Związana jest również z  ryzykiem przedwczesnego porodu, niską masą urodzeniową, zaburzeniami oddechowymi u noworodka, jego obniżonym ilorazem inteligencji, upośledzeniem ruchowym, oraz większą śmiertelnością płodu i noworodka.

Hormony tarczycy odpowiadają  szczególnie za prawidłowy rozwój mózgu, płuc, układu kostnego u płodu.

W swojej praktyce jak już wspomniałam, zalecam każdej ciężarnej wykonanie TSH jak najszybciej. Jeśli jest ono poza zalecanymi normami, włączam leczenie i kontroluję już potem okresowo przez całą ciążę. Jeśli jest dobre, również robię jeszcze kontrole w czasie ciąży, tylko już rzadziej (nie ma gwarancji, że TSH będzie dobre przez całą ciążę, skoro raz na początku było dobre, zwłaszcza, że oboje “uczestnicy ciąży” rosną, czyli zwiększa się masa ciała pacjentki, co może wymagać zwiększenia/włączenia dawek tyroksyny).

Reasumując, wykonaj szybko TSH i jeśli jest nieprawidłowe, lub masz jakieś wątpliwości, koniecznie zgłoś się do lekarza endokrynologa.

różne preparaty stosowane w ciąży

Ten post ma jeden komentarz

  1. Anonimowy

    Witam. Przed zajściem w ciążę, w trakcie oraz po jej zakończeniu miałam stale kontrolowany poziom TSH oraz przeciwciała. TSH raczej nie przekraczało wartości 2 i utrzymywało się na tym poziomie przez na pewno 5 miesięcy po porodzie. Po kontroli 3 miesiące później wynosiło już 10. Bardzo się zmartwiłam tym faktem, ponieważ, gdy nie brałam leków, wartość TSH wynosiła maksymalnie 4. Dodam, że mam stwierdzony wysoki poziom przeciwciał aTPO >500. Po rozwiązaniu zażywałam dawkę Euthyroxu 25 mg, do czasu stwierdzenia TSH=10 i konsultacji z endokrynologiem. Pani Doktor stwierdziła, że bardzo często ciąża przyspiesza choroby autoimmunologiczne. Zwiększono mi dawkę tyroksyny. Wyszperałam w internecie parę informacji na temat poporodowego zapalenia tarczycy. Z czego wynika taka reakcja organizmu? Czy praca tarczycy powinna wrócić do normy czy rzadko to się zdarza samoistnie i konieczna jest pomoc farmakologiczna?

Dodaj komentarz